2017 High quality Card Shape Perfume Bottle - 25ml aluminum spray bottle for lens cleaner – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-25A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 72 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 25 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
Cosmetic Jar Market Global Insights and Trends 2018 to 2025 | Aluminum Perfume Bottle
Dedicated to strict top quality command and considerate purchaser support, our experienced staff customers are always available to discuss your necessities and be certain full client gratification for 2017 High quality Card Shape Perfume Bottle - 25ml aluminum spray bottle for lens cleaner – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Leicester , Mozambique , Georgia , We always hold on the company's principle "honest, professional, effective and innovation", and missions of: let all drivers enjoy their driving at night, let our employees can realize their value of life, and to be stronger and service more people. We are determined to become the integrator of our product market and one-stop service provider of our product market.
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
Factory Promotional Acrylic Plastic Bottle - 6...
-
China Cheap price Ball Shape Cream Jar - alumi...
-
Manufactur standard Plastic Bottle For Capsule ...
-
OEM/ODM China 200 Ml Plastic Cosmetic Jar - 30...
-
Trending Products Aluminium Screw Cap - 20 ml ...
-
Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 1000ml ...











