Low MOQ for Hanging Car Perfume Bottle - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-600 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 235 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 600 ml / 21.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | Custom Perfume Bottles
TSA Rules for Wrapped Gifts: 3 Tips for Travelers | 10ml Perfume Bottle
Gaining purchaser gratification is our company's aim eternally. We're going to make great initiatives to create new and top-quality products, satisfy your exclusive prerequisites and supply you with pre-sale, on-sale and after-sale solutions for Low MOQ for Hanging Car Perfume Bottle - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Oman , Sri Lanka , Lahore , Many kinds of different products are available for you to choose, you can do one-stop shopping here. And customized orders are acceptable. Real business is to get win-win situation, if possible, we would like to provide more support for customers. Welcome all nice buyers communicate details of products with us!!
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
China Gold Supplier for 30g Cosmetic Cream Jar ...
-
Cheap price Spray Bottle Cosmetic - 200ml alum...
-
Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 150m...
-
China Cheap price Personalized Perfume Bottle -...
-
Special Design for Pp Cosmetic Jar With Bamboo ...
-
High Performance Luxury Men Perfume Spray Bottl...




