Good Wholesale Vendors Aluminium Cap Cosmetic Jar - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 84 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
RPC M and H Plastics helps revamp skin care brand Archimans packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Aluminum Perfume Bottle
Our purpose would be to offer good quality products at competitive price ranges, and top-notch support to clients around the whole world. We're ISO9001, CE, and GS certified and strictly adhere to their good quality specifications for Good Wholesale Vendors Aluminium Cap Cosmetic Jar - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mumbai , Monaco , Jordan , You can let us know your idea to develop unique design for your own model to prevent too much similar parts in the market! We will provide our best service to satisfy all your needs! You should contact us right away!
The product classification is very detailed that can be very accurate to meet our demand, a professional wholesaler.
-
PriceList for Empty Glass Perfume Bottle 100ml ...
-
OEM China Customized Body Cream Jar - 330ml cr...
-
Short Lead Time for Cream Jar 5g With Lid - 15...
-
Short Lead Time for Cheap Clear Plastic Cosmeti...
-
Rapid Delivery for Cosmetic Glass Container - ...
-
OEM/ODM China Cosmetic Square Jar - wholesale ...











