2017 China New Design Small Glass Cream Container - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Aluminum Perfume Bottle
Bengaluru NGO Turns Old Plastic Into Anti-Slippery & Recyclable Tiles You Can Walk On! | Aluminum Perfume Bottle
In an effort to provide you advantage and enlarge our business enterprise, we even have inspectors in QC Staff and assure you our greatest provider and item for 2017 China New Design Small Glass Cream Container - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cancun , Germany , Vancouver , Our Company policy is "quality first, to be better and stronger, sustainable development" . Our pursuit goals is "for society, customers, employees, partners and enterprises to seek reasonable benefit". We aspirate to do cooperate with all different the auto parts manufacturers, repair shop, auto peer , then create a beautiful future! Thank you for taking time to browse our website and we would welcome any suggestions you may have that can help us to improve our site.
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.
-
OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 330ml...
-
18 Years Factory Cosmetic Cream Jars 100ml - s...
-
Factory wholesale Glass Cosmetic Jars For Sale ...
-
OEM/ODM Manufacturer Face Mask Container - 600...
-
18 Years Factory Cheap Perfume Spray Bottle - ...
-
OEM manufacturer Cream Eyeliner Jar With Plume ...











