China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum Cap - wholesale 250ml aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Aluminum Perfume Bottle
How Phlur Sold Perfume To 90,000 Customers Before They Even Smelled It | Empty Aluminum Perfume Bottle
We believe that long expression partnership is often a result of top of the range, value added service, prosperous encounter and personal contact for China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum Cap - wholesale 250ml aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Israel , UAE , Roman , We insist on the principle of "Credit being primary, Customers being the king and Quality being the best", we are looking forward to the mutual cooperation with all friends at home and abroad and we will create a bright future of business.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
-
Factory Cheap Hot 3.53 Oz Cream Container - 20...
-
High Performance Glass Cream Jar With Aluminum ...
-
Wholesale Price Hanging Mason Jars - 15g / 30g...
-
Lowest Price for Jars For Cosmetic - 250ml saf...
-
High Quality for Metal Cosmetic Aluminum Jar - ...
-
Good User Reputation for 10ml Roll On Bottle - ...




