Best quality Aluminum Jars For Cream - 200ml aluminum pill container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Jean Paul Gaultier Talks “Heavenly Bodies,” That KKW Perfume Bottle, and Being a Fashion Freak | Empty Aluminum Perfume Bottle
Security Minister: Airport baggage checks not as good as they might be | Custom Perfume Bottles
Our primary objective is always to offer our clients a serious and responsible small business relationship, offering personalized attention to all of them for Best quality Aluminum Jars For Cream - 200ml aluminum pill container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Greece , Portland , We aspire to meet the demands of our customers globally. Our range of merchandise and services is continuously expanding to meet customers' requirements. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
-
professional factory for Frost Clear Glass Crea...
-
Manufacturing Companies for Jar Cosmetic Plasti...
-
Factory selling 100ml Bamboo Cream Jar - 30g /...
-
China wholesale Aluminum Glass Jar - AJ-04 ser...
-
Factory selling Cosmetic Plastic Cream Jars - ...
-
Good Quality Empty Cosmetic Ceam Jar - JA-5-1 ...

