2017 China New Design Cosmetic Packaging Jar - 15 ml round oxidated aluminum atomizer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-19 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 26 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 31 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
Third suspect in Salisbury Novichok attack ‘identified by security services’ | Aluminum Perfume Bottle
We have now sophisticated machines. Our solutions are exported to the USA, the UK and so on, enjoying a great reputation amid consumers for 2017 China New Design Cosmetic Packaging Jar - 15 ml round oxidated aluminum atomizer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lyon , Mauritius , French , By continuous innovation, we will provide you with more valuable products and services, and also make a contribution for the development of the automobile industry at home and abroad. Both domestic and foreign merchants are strongly welcomed to join us to grow together.
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!
-
Factory selling 100ml Bamboo Cream Jar - 30g /...
-
Factory Outlets Square Shaped Acrylic Cosmetic ...
-
Wholesale Dealers of Perfume Sample Bottle Spra...
-
Original Factory 500g Plastic Jar - 33cl alumi...
-
China Cheap price Cosmetic Cream Jar - 250ml a...
-
PriceList for Loose Powder Jar With Sifter - 2...

