Factory wholesale 15ml Small Perfume Bottle - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 24 g |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cerith Wyn Evans on winning the Hepworth Prize for Sculpture | 10ml Perfume Bottle
10 best unisex perfumes | Aluminum Perfume Bottle
Our eternal pursuits are the attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science" as well as the theory of "quality the basic, have confidence in the very first and management the advanced" for Factory wholesale 15ml Small Perfume Bottle - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Plymouth , Lesotho , British , Our solutions have national accreditation standards for experienced, premium quality items, affordable value, was welcomed by people around the globe. Our goods will continue to increase in the order and look forward to cooperation with you, Really should any of those products be of interest to you, please letus know. We are going to be pleased to give you a quotation up on receipt of one's detailed specifications.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
High Performance Glass Perfume Bottle Mass Prod...
-
Good quality Spray Aluminium Bottle - 5 ml alu...
-
Manufacturer for Face Cream Bottle - 250ml alu...
-
Hot sale Factory 1.7oz Plastic Jar - 250ml alu...
-
Hot Sale for Plastic Cosmetic Air Cushion Bb Cr...
-
Top Suppliers Cosmetic Loose Powder Cream Jar -...

