Factory Price For Square Pp Cosmetics Cream Empty Jar - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-420 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 420 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
Managing Editor Alexandra Polkinghorn’s Holiday Gift Guide: Little Luxuries | Plastic Cosmetic Jar
We pursue the management tenet of "Quality is superior, Service is supreme, Reputation is first", and will sincerely create and share success with all clients for Factory Price For Square Pp Cosmetics Cream Empty Jar - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kazakhstan , Tunisia , El Salvador , In order to carry out our goal of "customer first and mutual benefit" in the cooperation, we establish a professional engineering team and a sales team to supply the best service to satisfy our customers' requirements. Welcome you to cooperate with us and join us. We are your best choice.
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!
-
OEM/ODM Factory 110ml Shaped Perfume Bottles - ...
-
Factory directly supply Frosted Cosmetic Glass ...
-
Wholesale Price Roll On Perfume Bottle - 50ml ...
-
Factory wholesale Cream Cosmetics Jar - 37mm i...
-
Manufactur standard Container For Cosmetic - A...
-
PriceList for Plastic Pill Bottle - 6ml / 8ml ...

