2017 High quality Empty Cream Jar - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Aluminum Perfume Bottle
Luxe Pack Los Angeles Celebrates A Successful First Year | Plastic Cosmetic Jar
Assume full duty to satisfy all demands of our clients; reach steady advancements by marketing the development of our purchasers; grow to be the final permanent cooperative partner of clientele and maximize the interests of customers for 2017 High quality Empty Cream Jar - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sierra Leone , Mauritania , Somalia , Our company insists on the purpose of "takes service priority for standard, quality guarantee for the brand, do business in good faith, to provide professional, rapid, accurate and timely service for you". We welcome old and new customers to negotiate with us. We will serve you with all sincerity!
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.
-
Factory Cheap Hot 3.53 Oz Cream Container - 20...
-
OEM Supply 15ml 30ml 50ml Empty Jars - 500ml l...
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...
-
Fast delivery 100ml 160ml 250ml Jar - 480ml lu...
-
Manufactur standard Container For Cosmetic - 1...
-
Best-Selling Metal Lid - 47mm gold aluminum gl...




