Wholesale Price Empty Car Perfume Bottle - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-120A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 120 ml / 4.24 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Custom Perfume Bottles
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
Our workforce through professional training. Skilled professional knowledge, solid sense of service, to fulfill the services demands of consumers for Wholesale Price Empty Car Perfume Bottle - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Africa , Algeria , Cairo , We are proud to supply our products and solutions to every costumer all around the world with our flexible, fast efficient services and strictest quality control standard which has always approved and praised by customers.
Good quality and fast delivery, it's very nice. Some products have a little bit problem, but the supplier replaced timely, overall, we are satisfied.
-
Factory Promotional Plastic Cosmetic Jar - 50g...
-
Good Quality Glass Jars White - 750ml aluminum...
-
Fast delivery 20ml Plastic Bottle - AJ-04 seri...
-
Discountable price Refillable Spray Glass Bottl...
-
Excellent quality 50ml Empty Cosmetic Bottle - ...
-
Discount Price Amber Pet Bottle - 100g wide mo...











