100% Original Round Aluminum Jar - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Plastic Cosmetic Jar
Cosmetic Tubes and Jars Market Share, Growth by Top Company, Application, Trends and Forecasts by 2021 | Custom Perfume Bottles
We're committed to providing easy,time-saving and money-saving one-stop purchasing service of consumer for 100% Original Round Aluminum Jar - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Uganda , Guatemala , UK , We also have the strong ability of integration to supply our best service, and plan to build the warehouse in the different countries around the world, that will be more conveniently to service our customers.
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
Special Design for Empty Face Cream Jars - 300...
-
Low MOQ for Cosmetics Pp Jars - 150ml ROPP cap...
-
2017 China New Design Aluminum Eye Cream Jar - ...
-
Fixed Competitive Price 120ml Pet Capsule Bottl...
-
Newly Arrival Cosmetic Containers - 20 ml exce...
-
High reputation Perfume Spray Pen - 250ml safe...











