Factory Promotional Cosmetics Cream Empty Box - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 105 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Empty Aluminum Perfume Bottle
TSA Rules for Wrapped Gifts: 3 Tips for Travelers | 10ml Perfume Bottle
The business keeps to the operation concept "scientific management, premium quality and efficiency primacy, customer supreme for Factory Promotional Cosmetics Cream Empty Box - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mozambique , Toronto , Algeria , With the effort to keep pace with world's trend, we will always endeavor to meet customers' demands. If you want develop any other new products, we can customize them for you. If you feel interest in any of our products or want develop new products, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationship with customers all over the world.
This is a honest and trustworthy company, technology and equipment are very advanced and the prodduct is very adequate, there is no worry in the suppliment.
-
OEM/ODM Factory 100ml Spray Bottle - 50g clear...
-
Factory best selling Pocket Bottle 10ml - 1000...
-
2017 wholesale price 5g Eye Cream Cosmetics Jar...
-
Wholesale Dealers of Transparent Plastic Cream ...
-
China Manufacturer for Best Selling In America ...
-
Professional China 10ml Bamboo Perfume Bottle -...




