Best quality Lid Plastic Cosmetic Jar - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic health care bottle |
| Item No. | J39 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 68 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 151 g |
| Capacity | 400 ml / 14.11 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
How do you make your bathroom plastic-free? | MNN | Custom Perfume Bottles
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | 10ml Perfume Bottle
The corporate keeps towards the operation concept "scientific administration, superior quality and performance primacy, client supreme for Best quality Lid Plastic Cosmetic Jar - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Auckland , Afghanistan , Rio de Janeiro , As a way to make use of the resource on the expanding information and facts in international trade, we welcome prospects from everywhere on the web and offline. In spite in the top quality products and solutions we supply, effective and satisfying consultation service is supplied by our professional after-sale service group. Solution lists and thorough parameters and any other info weil be sent for you timely for the inquiries. So make sure you get in touch with us by sending us emails or contact us if you have any concerns about our firm. ou can also get our address info from our web site and come to our enterprise. or a field survey of our solutions. We're confident that we have been going to share mutual results and build solid co-operation relations with our companions in this market. We're looking forward to your inquiries.
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.
-
Factory supplied Cosmetic Jars Plastic 100g - ...
-
Factory Price Clear Cosmetic Jars - 30g / 50g ...
-
Factory made hot-sale Airtight Plastic Cream Ja...
-
Factory directly supply Frosted Cosmetic Glass ...
-
2017 New Style 750ml Food Grade Plastic Jam Jar...
-
Quality Inspection for Rose Gold Perfume Bottle...


