Cheap price Biodegradable Cream Jars - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J26 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 162 g |
| Capacity | 500 ml / 17.64 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Perth manufacturer Onya inundated with orders during Plastic Free July | Aluminum Perfume Bottle
15 things you should never ever buy at the airport | Plastic Cosmetic Jar
continue on to further improve, to make sure product top quality in line with market and consumer standard requirements. Our firm has a excellent assurance program have already been established for Cheap price Biodegradable Cream Jars - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Karachi , luzern , Argentina , Our expert engineering team will generally be prepared to serve you for consultation and feedback. We're able to also give you with free of charge samples to meet your requirements. Best efforts will likely be produced to provide you the best service and merchandise. When you are keen on our business and items, make sure you speak to us by sending us emails or call us quickly. In an effort to know our merchandise and company extra, you may come to our factory to view it. We'll generally welcome guests from all over the world to our business to create business relations with us. Be sure to feel cost-free to speak to us for small business and we believe we are going to share the best trading experience with all our merchants.
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.








