Factory selling Glass Cosmetic Bottle - 20 ml unique shape aluminum twist perfume atomizer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-22 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23.5 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 58 g |
| Capacity | 20 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Aluminum Perfume Bottle
Beppi Crosariol’s wine etiquette 101: How to properly get from bottle to table | 10ml Perfume Bottle
We always do the job to be a tangible group making sure that we can provide you with the top top quality as well as ideal value for Factory selling Glass Cosmetic Bottle - 20 ml unique shape aluminum twist perfume atomizer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Moscow , Russia , Munich , During in 11 years,We have participated in more than 20 exhibitions,obtains the highest praise from each customer. Our company always aim to provide the customer best products with lowest price. We are making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us. Join us, show your beauty. We will always be your first choice. Trust us, you will never lose heart.
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.
-
Massive Selection for Cosmetic Cream Jars - 50...
-
Manufacturer of Plastic Cosmetic Jar - 50g cle...
-
Factory Supply Aluminum Spray Perfume Bottle - ...
-
OEM/ODM Factory 10ml Spray Bottle - 5 ml alumi...
-
Reasonable price Eyeshadow Container - 10ml / ...
-
Professional Design Perfume Bottle/vial - 100m...

