Factory best selling Pocket Bottle 10ml - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
Oud Ispahan by Christian Dior (2012) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
Sticking to the perception of "Creating products of top of the range and earning mates with people today from all over the world", we constantly put the desire of consumers in the first place for Factory best selling Pocket Bottle 10ml - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kazakhstan , Philippines , Buenos Aires , We have more than 10 years experience of production and export business. We always develop and design kinds of novel products to meet the market demand and help the guests continuously by updating our products. We are specialized manufacturer and exporter in China. Wherever you are, please join us, and together we will shape a bright future in your business field!
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
Factory selling Aluminum Perfume Spray Bottles ...
-
Popular Design for 50 Ml Glass Perfume Bottle -...
-
Manufacturer of Metal Tins For Candles - 150ml...
-
High definition Brand Cream Cosmetic Pp Jar 50m...
-
Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black C...
-
China Gold Supplier for Perfume Bottles Glass 5...




