Factory Outlets Parfume Bottle Glass 50 Ml - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-120A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 120 ml / 4.24 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Treat yourself to a perfume wardrobe | Aluminum Perfume Bottle
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our merchandise are commonly identified and dependable by end users and will meet continually altering financial and social desires for Factory Outlets Parfume Bottle Glass 50 Ml - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Netherlands , Puerto Rico , Seattle , If any product meed your demand, remember to feel free to contact us. We're sure your any inquiry or requirement will get prompt attention, high-quality merchandise, preferential prices and cheap freight. Sincerely welcome friends all over the world to call or come to visit, to discuss cooperation for a better future!
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.
-
Best-Selling 8ml Empty Mini Perfume Bottles - ...
-
Factory wholesale Glass Jar With Plastic Lid - ...
-
2017 wholesale price Diamond Plastic Cosmetic J...
-
Factory source Aluminum Beverage Bottles - 30m...
-
New Delivery for Amber Glass Jars - 30ml 80ml ...
-
Top Quality Empty Packaging Bottle - 89mm gold...











