Big Discount Plastic Spary Bottle - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic herbal powder bottle |
| Item No. | GH40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 202 g |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | 10ml Perfume Bottle
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Plastic Cosmetic Jar
We know that we only thrive if we will guarantee our combined cost competiveness and high-quality advantageous at the same time for Big Discount Plastic Spary Bottle - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lithuania , Nigeria , Indonesia , Our market share of our products and solutions has greatly increased yearly. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, make sure you feel free to contact us. We've been looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future. We've been looking forward to your inquiry and order.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.
-
Cheap price Biodegradable Cream Jars - 20ml ch...
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - ...
-
Big discounting Plastic Cream Bottle - 230ml a...
-
China Supplier 100ml Wood Lid Cosmetics Jar - ...
-
Hot New Products Cosmetic Empty Packaging - 40...
-
Hot-selling Aluminium Refill Perfume Bottle - ...


