Lowest Price for Plastic Jar With Aluminum Screw Cap - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Aluminum Perfume Bottle
Cleaning an Oven: 9 Surprising Dos and Dont’s | Bob Vila Cleaning an Oven: 9 Surprising Dos and Dont’s | 10ml Perfume Bottle
With our excellent administration, potent technical capability and strict top quality control technique, we go on to provide our consumers with trusted quality, reasonable price ranges and fantastic providers. We intention at becoming one among your most trusted partners and earning your fulfillment for Lowest Price for Plastic Jar With Aluminum Screw Cap - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Accra , Curacao , Mexico , With more and more Chinese products around the world, our international business is developing rapidly and economic indicators big increase year by year. We have enough confidence to offer you both better products and service, because we are more and more powerful, professional and experience in domestic and international.
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.










