Good quality Custom Perfume Bottles - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Pussy Riot Activist’s Suspected Poisoning Damages Russia | Empty Aluminum Perfume Bottle
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Custom Perfume Bottles
Our business promises all users of the first-class items and the most satisfying post-sale company. We warmly welcome our regular and new prospects to join us for Good quality Custom Perfume Bottles - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: California , Nigeria , Swaziland , You can always find the products you need in our company! Welcome to inquire us about our product and anything we know and we can help in auto spare parts. We are looking forward to work with you for a win-win situation.
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Packaging Manufacture...
-
factory customized She Shape Perfume Bottle - ...
-
Factory wholesale Cosmetic Packaging Jar Glass ...
-
Factory supplied 100g Cosmetic Cream Jar - 40m...
-
Discount wholesale Face Cream Jar - 1000ml tal...
-
Factory Price 50g Amber Cosmetic Glass Jar - 8...




