Wholesale Price China Acrylic Cosmetic Jar 15g - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-600 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 235 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 600 ml / 21.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Aluminum Perfume Bottle
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Empty Aluminum Perfume Bottle
Along with the "Client-Oriented" enterprise philosophy, a rigorous high-quality control process, superior production products along with a robust R&D group, we constantly deliver premium quality products, exceptional solutions and aggressive costs for Wholesale Price China Acrylic Cosmetic Jar 15g - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jamaica , Mombasa , Japan , Really should any of these items be of interest to you, please let us know. We will be pleased to give you a quotation upon receipt of one's detailed specifications. We've our personal specialist R&D enginners to meet any of the requriements, We look forward to receiving your enquires soon and hope to have the chance to work together with you inside the future. Welcome to take a look at our organization.
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - ...
-
Best-Selling Pp Inner Bamboo Cream Jar - 24/41...
-
Cheap price Pet Bottle With Mist Sprayer - 150...
-
Leading Manufacturer for Cosmetic Spray Bottles...
-
PriceList for Elegant Empty Jar - 42mm aluminu...
-
Fixed Competitive Price Wholesale Cosmetic Jar ...




