China Supplier Plastic Jar For Cosmetics - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How to scent your wedding, according to Jo Malone’s fragrance expert | Plastic Cosmetic Jar
Shop for stocking fillers with Missguided’s Christmas bauble range | Custom Perfume Bottles
"Quality very first, Honesty as base, Sincere assistance and mutual profit" is our idea, in an effort to create consistently and pursue the excellence for China Supplier Plastic Jar For Cosmetics - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Uzbekistan , Ukraine , kazakhstan , We warmly welcome your patronage and will serve our clients both at home and abroad with products of superior quality and excellent service geared to the trend of further development as always. We believe you will benefit from our professionalism soon.
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.
-
Good Quality 250ml Facial Mask Makeup Aluminum ...
-
Manufacturing Companies for Loose Powder Cream ...
-
Big Discount Cosmeti Cream Jar - 5 ml oxidated...
-
Low price for Glass Perfume 2ml - 100ml yellow...
-
Fast delivery 100ml 160ml 250ml Jar - 480ml lu...
-
Super Purchasing for Spray Glass Perfume Bottle...











