Wholesale Glass Roller Bottle - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J26 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 162 g |
| Capacity | 500 ml / 17.64 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Pussy Riot Activist’s Suspected Poisoning Damages Russia | Empty Aluminum Perfume Bottle
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | Plastic Cosmetic Jar
With a positive and progressive attitude to customer's curiosity, our organization repeatedly improves our products top quality to meet the wants of consumers and further focuses on safety, reliability, environmental necessities, and innovation of Wholesale Glass Roller Bottle - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Luxemburg , Bhutan , New York , Our company insists on the principle of "Quality First, Sustainable Development", and takes "Honest Business, Mutual Benefits" as our developable goal. All members sincerely thank all old and new customers' support. We will keep working hard and offering you the highest-quality products and service.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
-
Chinese Professional Cosmetic Containers And Ja...
-
OEM/ODM China Bottle With Dropper For E Vape Oi...
-
Chinese wholesale Amber Pastic Jar - 50ml alum...
-
Factory Price For Aluminum Shampoo Bottle - 50...
-
Factory Outlets Square Shaped Acrylic Cosmetic ...
-
China wholesale Plastic Jar 50ml - 250ml long ...


