Manufacturer for Square Cream Jar - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | 10ml Perfume Bottle
Kim Kardashian teases new product for her perfume line | Aluminum Perfume Bottle
We offer wonderful energy in high-quality and improvement,merchandising,product sales and marketing and advertising and procedure for Manufacturer for Square Cream Jar - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Accra , Toronto , Malaysia , We have a dedicated and aggressive sales team, and many branches, catering to our customers. We are looking for long-term business partnerships, and ensure our suppliers that they will definitely benefit in both short and long run.
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
-
Free sample for Cream Jars Cosmetic - 30g colo...
-
Good quality Gold 50g Acrylic Container - 20ml...
-
Low MOQ for 100g Cosmetic Cream Container - 10...
-
OEM Manufacturer White Plastic Jars - 150ml sm...
-
Big discounting Aluminum Water Bottles - 7ml /...
-
Factory Supply 5ml Glass Perfume Spray Bottle -...

