Wholesale Glass Roller Bottle - 330ml aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AC-03-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lynx effect: Dudley Zoo animals can’t get enough of aftershaves and perfumes | 10ml Perfume Bottle
7 things you should be putting in recycling | 10ml Perfume Bottle
All we do is often involved with our tenet " Purchaser to start with, Rely on initially, devoting over the food stuff packaging and environmental defense for Wholesale Glass Roller Bottle - 330ml aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turkey , Oman , Oman , With the advanced workshop, professional design team and strict quality control system, based on mid- to high-end marked as our marketing positioning, our products are fast selling onto European and American markets with our own brands such as below Deniya, Qingsiya and Yisilanya.
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!
-
Manufacturing Companies for Loose Powder Cream ...
-
OEM Factory for Cosmetic Pump Bottle - 160ml a...
-
Factory Outlets 9ml Perfume Spray Bottles - cu...
-
Super Purchasing for Cosmetic Beauty Cream Jar ...
-
Manufactur standard Clear Plastic Jar With Blac...
-
Short Lead Time for Cheap Clear Plastic Cosmeti...



