Wholesale Glass Perfume Diffuser Bottle - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perfume Bottles – Designs and Shapes Seduction
Cosmetics pot is first with 100% PCR PP content | 10ml Perfume Bottle
We support our prospective buyers with ideal top quality merchandise and superior level provider. Becoming the specialist manufacturer in this sector, we have now attained abundant practical expertise in producing and managing for Wholesale Glass Perfume Diffuser Bottle - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Indonesia , Czech , Peru , We always insist on the management tenet of "Quality is first, Technology is basis, Honesty and Innovation".We are able to develop new products continuously to a higher level to satisfy different needs of customers.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Wholesale 30ml Glass Spray Perfume Bottles - 8...
-
Manufactur standard Plastic Bottle For Capsule ...
-
Top Quality 100g Pp Cream Jar - aluminum 500ml...
-
Manufactur standard Container For Cosmetic - 1...
-
Hot sale Factory Plastic Cosmetic Containers - ...
-
Manufacturer of Aluminum Bottles Wholesale - J...




