Factory directly supply Empty Bottles With Sprayer Applicator - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-600 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 235 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 600 ml / 21.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Rochdale News | News Headlines | Our guide to recycling single-use plastics | Custom Perfume Bottles
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
We have been ready to share our knowledge of internet marketing worldwide and recommend you suitable merchandise at most aggressive rates. So Profi Tools present you very best price of money and we are ready to develop alongside one another with Factory directly supply Empty Bottles With Sprayer Applicator - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: venezuela , Sri Lanka , Guinea , Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously developing economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
Ordinary Discount Pen Shape Perfume Bottle - 6...
-
Reliable Supplier 10g Empty Bamboo Cosmetic Jar...
-
Good Wholesale Vendors Empty Glass Bottle - 20...
-
New Arrival China 1oz 2oz Aluminum Bottle With ...
-
Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle -...
-
New Fashion Design for Transparent Clear Plasti...




