Factory wholesale Empty Liquid Face Bottle - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Aluminum Perfume Bottle
Made-in-Singapore fragrances a flourishing niche market here, Lifestyle News & Top Stories | 10ml Perfume Bottle
owing to excellent assistance, a variety of top of the range items, aggressive costs and efficient delivery, we take pleasure in a very good standing amongst our shoppers. We've been an energetic corporation with wide market for Factory wholesale Empty Liquid Face Bottle - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sydney , Mumbai , Ghana , We integrate design, manufacture and export together with more than 100 skillful workers, strict quality controlling system and experienced technology.We keep long term business relationships with wholesaler and distributors form more than 50 countries, such as USA, UK, Canada, Europe and Africa etc.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
Well-designed Atomizer Perfume - 250ml aluminu...
-
Renewable Design for K9 Crystal Material Glass ...
-
OEM Factory for Square Spray Bottle - 3ml / 6m...
-
Leading Manufacturer for Clear Perfume Bottle -...
-
professional factory for 10g 30g 50g Cosmetic J...
-
China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 15...




