Wholesale Discount Nail Polish Glass Bottle - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic medicine bottle |
| Item No. | J21 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 57 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
In Hyderabad, India, A Tradition of Silver-Lined Sweets Endures | Empty Aluminum Perfume Bottle
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
We are experienced manufacturer. Wining the majority of the crucial certifications of its market for Wholesale Discount Nail Polish Glass Bottle - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kuala Lumpur , Canada , Cancun , Since always, we adhering to the "open and fair, share to get, the pursuit of excellence, and creation of value"values, adhere to the"integrity and efficient, trade-oriented, best way , best valve" business philosophy. Together with our all over the world have branches and partners to develop new business areas, maximum common values. We sincerely welcome and together we share in global resources, opening up new career together with the chapter.
As an international trading company, we have numerous partners, but about your company, I just want to say, you are really good, wide range, good quality, reasonable prices, warm and thoughtful service, advanced technology and equipment and workers have professional training, feedback and product update is timely, in short, this is a very pleasant cooperation, and we look forward to the next cooperation!
-
Personlized Products Glass Perfume Bottle - 4o...
-
Best Price for 100g Acrylic Square Jar - 8ml /...
-
Cheapest Factory Refillable Aluminum Perfume Bo...
-
Trending Products Airless Cosmetic Pump Bottle ...
-
OEM Manufacturer Cosmetic Jars With Lids - 250...
-
Fast delivery Cosmetic Aluminum Bottle - 100ml...


