Chinese wholesale Mist Bottlle For Perfume /cosmetic - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pharmaceutical packaging bottle |
| Item No. | J40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 167 mm |
| Weight | 179 g |
| Capacity | 800 ml / 28.22 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Best perfume 2018: Find your perfect scent with the best perfumes from £36 | Custom Perfume Bottles
M&S Discount Codes, Promo & Sales | 10ml Perfume Bottle
High-quality comes 1st; assistance is foremost; business enterprise is cooperation" is our business enterprise philosophy which is constantly observed and pursued by our business for Chinese wholesale Mist Bottlle For Perfume /cosmetic - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Czech Republic , United Arab emirates , Porto , So We also continuously function. we, focuse on high quality, and are conscious of the importance of environmental protection, most of the merchandise are pollution-free, environmentally friendly solutions, reuse on the solution. We've Updated our catalog, which introduces our organization. n detail and covers the primary products we provide at present, You may also visit our web-site, which involves our most recent product line. We look forward to reactivating our company connection.
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
-
Fast delivery Spray Pump Perfume Bottle - JA-4...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - BP...
-
China Cheap price Loose Powder Container - 47m...
-
Manufactur standard Refillable Perfume Spray Bo...
-
OEM/ODM China 18mm Aluminum Cap - 1L plastic h...
-
Factory Cheap Hot Screw Top Bottle Cap - 1000m...


