100% Original Round Aluminum Jar - 5 ml black aluminum pen perfume bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-29-5 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 15 mm |
| Height | 135 mm |
| Weight | 14.5 g |
| Capacity | 5 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Empty Aluminum Perfume Bottle
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Custom Perfume Bottles
We regularly perform our spirit of ''Innovation bringing progress, Highly-quality making certain subsistence, Administration marketing benefit, Credit score attracting customers for 100% Original Round Aluminum Jar - 5 ml black aluminum pen perfume bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Guatemala , Madras , Nepal , We are proud to supply our products and solutions to every costumer all around the world with our flexible, fast efficient services and strictest quality control standard which has always approved and praised by customers.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
OEM/ODM Factory Mist Spray Pump Bottle - 280ml...
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...
-
Factory Outlets Square Shaped Acrylic Cosmetic ...
-
Factory wholesale Pp Cosmetic Bottles - 650ml ...
-
OEM/ODM Factory Transparent 89 Tooth Wide Mouth...
-
100% Original Factory 50g Cream Jar For Cosmeti...

