Wholesale Price New Design Square Glass Perfume Bottle - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 11 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmogen Reveals Glass Color Cosmetics Package | Aluminum Perfume Bottle
A Market of the Senses: Sara Cwynar Finds Truths and Untruths in Advertising -ARTnews | Empty Aluminum Perfume Bottle
We are proud of the superior customer gratification and wide acceptance due to our persistent pursuit of top of the range both of those on merchandise and service for Wholesale Price New Design Square Glass Perfume Bottle - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Swedish , Paraguay , Albania , After 13 years of researching and developing products, our brand can represent wide range of products with outstanding quality in world market. We have completed big contracts from many countries such as Germany, Israel, Ukraine, United Kingdom, Italy, Argentina, France, Brazil, and so on. You probably feel secure and satisfy when copperate with us.
The company can think what our think, the urgency of urgency to act in the interests of our position, can be said this is a responsible company, we had a happy cooperation!
-
Bottom price 15ml Glass Perfume Bottle - 250ml...
-
Hot sale Cosmetics Cream Glass Bottles And Jars...
-
Online Exporter Mini Plastic Jar - 500ml custo...
-
Short Lead Time for Cosmetic Cream Empty Glass ...
-
Factory supplied Wholesale Classic Cream Jar - ...
-
Good Quality 60ml Glass Spray Perfume Bottles -...



