Wholesale Discount 100ml Perfume Spray Bottle - 100ml flip top plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-6-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall, flip top jar |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 69 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 37.9 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Empty Aluminum Perfume Bottle
M&S Discount Codes, Promo & Sales | Plastic Cosmetic Jar
To meet the customers' over-expected gratification , we have our robust crew to offer our best over-all support which includes marketing, income, coming up with, production, excellent managing, packing, warehousing and logistics for Wholesale Discount 100ml Perfume Spray Bottle - 100ml flip top plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Qatar , Peru , Mexico , Our company always provides good quality and reasonable price for our customers. In our efforts, we already have many shops in Guangzhou and our products have won praise from customers worldwide. Our mission has always been simple: To delight our customers with best quality hair products and deliver on time. Welcome new and old customers to contact us for the future long term business relationships.
It is a very good, very rare business partners, looking forward to the next more perfect cooperation!
-
Factory directly Perfume Atomizer Refillable - ...
-
OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 400ml...
-
factory customized Empty Beauty Cream Jar - 28...
-
Cheap PriceList for 50ml Cosmetic Jar - 300ml ...
-
Wholesale Discount 5ml Mini Plastic Perfume Bot...
-
China Factory for Aluminum Bottle 500ml - 350m...

