PriceList for Glass Fragrance Bottle - 250ml aluminum trigger spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Tubes and Jars Market Share, Growth by Top Company, Application, Trends and Forecasts by 2021 | Custom Perfume Bottles
10 best organic and natural perfumes | Custom Perfume Bottles
As a way to finest meet up with client's wants, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High Quality, Aggressive Price, Fast Service" for PriceList for Glass Fragrance Bottle - 250ml aluminum trigger spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: panama , Curacao , Serbia , Our company offers the full range from pre-sales to after-sales service, from product development to audit the use of maintenance, based on strong technical strength, superior product performance, reasonable prices and perfect service, we'll continue to develop, to supply the high-quality goods and services, and promote lasting cooperation with our customers, common development and create a better future.
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.
-
Good User Reputation for Small Glass Jars For F...
-
Best-Selling Empty 100 Ml Hexagon Perfume Bottl...
-
New Delivery for Blusher Packaging Container - ...
-
Best-Selling Pet Plastic Cosmetic Jar - 150ml ...
-
Hot Sale for Credit Card Perfume Bottle Pocket ...
-
One of Hottest for 100ml Golden Dropper Bottle ...











