Manufacturer for Plastic Container Jar - 150ml PET plastic face cream container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 81 mm |
| Height | 53 mm |
| Weight | 98.5 g |
| Capacity | 150 ml / 5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Made-in-Singapore fragrances a flourishing niche market here, Lifestyle News & Top Stories | 10ml Perfume Bottle
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Aluminum Perfume Bottle
We can easily usually fulfill our respected customers with our very good top quality, very good price tag and excellent support due to we have been more expert and much more hard-working and do it in cost-effective way for Manufacturer for Plastic Container Jar - 150ml PET plastic face cream container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ireland , Japan , Latvia , All of our products comply with international quality standards and are greatly appreciated in a variety of markets around the world. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients in the near future.
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.
-
Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar...
-
Big Discount China Factory Cosmetic Jar - AJ-0...
-
Chinese Professional Small Cosmetic Jar - 15g ...
-
Manufacturer for 250g Alu Cream Jar - 50ml whi...
-
China New Product Jar Lids - 10ml / 12ml / 14 ...
-
Discount Price Stackable Cosmetic Jar - AJ-01 ...

