Professional China Plastic Sealable Jar - 250ml aluminum soda water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-13-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Secrets of my success: Fragrance specialist Roja Dove | Plastic Cosmetic Jar
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our products are broadly identified and trustworthy by people and may meet continually modifying financial and social requires of Professional China Plastic Sealable Jar - 250ml aluminum soda water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bangladesh , Kazakhstan , Portland , We have customers from more than 20 countries and our reputation has been recognized by our esteemed customers. Never-ending improvement and striving for 0% deficiency are our two main quality policies. Should you need anything, don't hesitate to contact us.
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.
-
OEM Supply 500ml Hdpe Plastic Bottle - 500ml a...
-
Bottom price Credit Card Perfume Bottle - 300m...
-
Low MOQ for Lotion Container - 400ml aluminum ...
-
Hot-selling 20g Customized Glass Face Cream Jar...
-
OEM/ODM Manufacturer Face Mask Container - bul...
-
Factory wholesale Aluminum Packaging - 68mm si...




