Discount wholesale 20/410 Bamboo Plastic Jars - 200ml aluminum pill container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Secrets of my success: Fragrance specialist Roja Dove | Plastic Cosmetic Jar
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Custom Perfume Bottles
Assume full accountability to fulfill all demands of our purchasers; attain continual advancements by marketing the advancement of our clientele; grow to be the final permanent cooperative partner of purchasers and maximize the interests of purchasers for Discount wholesale 20/410 Bamboo Plastic Jars - 200ml aluminum pill container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New York , Madagascar , Amsterdam , With strong technical strength and advanced production equipment, and SMS people purposefully , professional, dedicated spirit of enterprise. Enterprises took the lead through the ISO 9001:2008 international quality management system certification, CE certification EU ; CCC.SGS.CQC other related product certification. We look forward to reactivating our company connection.
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!
-
Super Purchasing for 25ml Small Perfume Spray B...
-
Renewable Design for Oil Perfume Bottles Crysta...
-
Big discounting Clear Glass Cosmetic Jar - 33c...
-
High Quality Solid Air Freshener Plastic Contai...
-
Super Lowest Price Glass Sprayer Bottle - 200m...
-
Hot Sale for Round Shape Pet Jar - 500ml alumi...

