Factory directly supply 100ml Spray Bottle - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
Cerith Wyn Evans on winning the Hepworth Prize for Sculpture | 10ml Perfume Bottle
We insist on offering premium quality manufacturing with superior business concept, honest product sales as well as finest and fast assistance. it will bring you not only the good quality product or service and huge profit, but the most significant is to occupy the endless market for Factory directly supply 100ml Spray Bottle - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sierra Leone , Bangladesh , Costa rica , Good quality and reasonable price have brought us stable customers and high reputation. Providing 'Quality Products, Excellent Service, Competitive Prices and Prompt Delivery', we are now looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. We will work whole-heartedly to improve our products and services. We also promise to work jointly with business partners to elevate our cooperation to a higher level and share success together. Warmly welcome you to visit our factory sincerely.
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.
-
2017 New Style Aluminum Ointment Container With...
-
Well-designed Skin Care Flat Double Wall Pp Cre...
-
Short Lead Time for Cosmetic Cream Empty Glass ...
-
Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 300ml round...
-
2017 China New Design Matte Black Aluminum Jar ...
-
Hot Selling for 15ml Eye Cream Jars - 300ml ne...




