Wholesale Dealers of Aluminum Cap Plastic Pet Jar - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 143 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Aluminum Perfume Bottle
Palette Naturals has arrived and fragrance ingredient labeling will never be the same Menu Back to Back to Back to Back to Back to Back to Back to Send Follow us on Facebook Follow us on Twitter Follow us on Google Plus Follow us on LinkedIn Send contact | Empty Aluminum Perfume Bottle
We follow our enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity". We aim to create much more worth for our buyers with our abundant resources, highly developed machinery, experienced workers and great providers for Wholesale Dealers of Aluminum Cap Plastic Pet Jar - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: British , Doha , Mauritius , We only supply quality items and we believe this is the only way to keep business continue. We can supply custom service too such as Logo, custom size, or custom merchandise etc that can according to customer's requirement.
The product classification is very detailed that can be very accurate to meet our demand, a professional wholesaler.
-
Special Price for Face Cream Jars Cosmetic - 5...
-
China Cheap price 5 Ml Small Pet Cosmetic Jar -...
-
Best-Selling Canning Jars 500ml - 300ml round ...
-
Factory supplied Square Glass Perfume Bottle - ...
-
2017 Latest Design Perfume Bottles 100ml - 50m...
-
Hot sale Pen Spray Bottle - 100ml PP plastic c...











