Factory Supply Aluminium Cosmetic Bottle - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Shiseido and DDF launch new Narciso Rodriguez fragrance | Plastic Cosmetic Jar
Discover the Injection Molding Containers Market gain impetus due to the growing demand over 2028 | Plastic Cosmetic Jar
Our firm promises all consumers with the first-class products as well as most satisfying post-sale services. We warmly welcome our regular and new consumers to join us for Factory Supply Aluminium Cosmetic Bottle - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Roman , Eindhoven , Poland , With a fully integrated operation system, our company has won a good fame for our high quality goods, reasonable prices and good services. Meanwhile, we have established a strict quality management system conducted in material incoming, processing and delivery. Abiding by the principle of "Credit first and customer supremacy", we sincerely welcome clients from home and abroad to cooperate with us and advance together to create a brilliant future.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
factory low price Cosmetic Pp Jars - 650ml emp...
-
Hot sale 50 Ml Plastic Perfume Bottle - 14 oz ...
-
Well-designed Cream Jar For Hair Wax - 330ml c...
-
Leading Manufacturer for 100g Cosmetic Cream Ja...
-
One of Hottest for Plastic Chinese Cream Jar - ...
-
OEM Manufacturer Cosmetic Jars With Lids - 6ml...




