Hot New Products Heavy Base Cosmetic Glass Jar - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-11-20 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 20 ml |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Global Cosmetic Jars Packaging Market Insight 2019-2026 By RPC Group Plc, Albea SA, Gerresheimer AG, Quadpack Industries, HCP Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
This Unisex Fragrance Gift Set Doesn’t Smell Like a High School Locker Room | 10ml Perfume Bottle
The corporation upholds the philosophy of "Be No.1 in excellent, be rooted on credit rating and trustworthiness for growth", will proceed to provide aged and new buyers from home and abroad whole-heatedly for Hot New Products Heavy Base Cosmetic Glass Jar - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Albania , Macedonia , Angola , Our company now has many department, and there have more than 20 employees in our company. We set up sales shop, show room, and product warehouse. In the meantime, we registered our own brand. We've got tightened inspection for quality of product.
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.
-
Best quality Aluminum Perfume - 250ml high qua...
-
Factory best selling Pocket Bottle 10ml - cust...
-
OEM Customized Empty Pill Bottles - 30g / 50g ...
-
Factory Cheap Luxury Cosmetics Jar - custom lu...
-
Factory Price For Square Pp Cosmetics Cream Emp...
-
Best quality Perfume Bottle - 10ml / 12ml / 14...

