Cheap price 8ml Twist Perfume Bottle - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 120 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 40 ml / 1.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | 10ml Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our goal is usually to deliver high quality items at aggressive price ranges, and top-notch service to shoppers around the entire world. We're ISO9001, CE, and GS certified and strictly adhere to their high quality specifications for Cheap price 8ml Twist Perfume Bottle - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Riyadh , Nepal , Jamaica , We follow superior mechanism to process these products that ensure optimum durability and reliability of the products. We follow latest effective washing and straightening processes that allow us to offer unmatched quality of products for our clients. We continually strive for perfection and all our efforts are directed towards attaining complete client satisfaction.
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!
-
Best Price for 15g 30g 50g 100g Cosmetic Cream ...
-
2017 High quality Empty Cosmetic Jar 5g - AJ-0...
-
China Supplier Black Plastic Jar - 9 oz alumin...
-
OEM Customized Pet Venetian JarsCosmetic Packag...
-
Factory wholesale Custom Plastic Empty Cream Ja...
-
Free sample for Skincare Packaging Pot - Custo...











