Well-designed Roll On Bottle 10ml - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | Custom Perfume Bottles
We enjoy an extremely good status among our prospects for our great merchandise top quality, competitive price and the ideal service for Well-designed Roll On Bottle 10ml - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malaysia , Albania , Chicago , Our R&D department always designs with new fashion ideas so we could introduce up-to-date fashion styles every month. Our strict production management systems always ensure stable and high quality products. Our trade team provides timely and efficient services. If there are any interest and inquiry about our products, please contact us in time. We would like to establish a business relationship with your honored company.
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.
-
Factory Outlets 30ml Aluminum Jar - JA-3-1 ser...
-
New Arrival China 1oz 2oz Aluminum Bottle With ...
-
Wholesale Colorful Cosmetic Container - 500ml ...
-
Reasonable price Aluminum Spray Perfume Bottles...
-
Factory wholesale 5ml Spray Perfume Bottle - 2...
-
Cheapest Factory Refillable Aluminum Perfume Bo...




