Super Purchasing for Perfume Bottle Glass - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 23.5 mm |
| Height | 56 mm |
| Mouth | 18 mm |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | 10ml Perfume Bottle
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | 10ml Perfume Bottle
Being supported by an state-of-the-art and skilled IT team, we could supply technical support on pre-sales & after-sales service for Super Purchasing for Perfume Bottle Glass - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Colombia , Uzbekistan , Marseille , Be sure to feel cost-free to send us your specs and we are going to respond for you asap. We have got a experienced engineering team to serve for the every single comprehensive needs. Free samples may be sent for yourself personally to know far more facts. So that you can meet your desires, please actually feel cost-free to contact us. You could send us emails and call us straight. Additionally, we welcome visits to our factory from all over the world for much better recognizing of our corporation. nd merchandise. In our trade with merchants of several countries, we often adhere to the principle of equality and mutual advantage. It is our hope to market, by joint efforts, both trade and friendship to our mutual benefit. We look forward to getting your inquiries.
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,

















