Well-designed Plastic Cosmetic Jars With Lids - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 84 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kim Kardashian ends fragrance feud in Jean Paul Gaultier | Plastic Cosmetic Jar
Fragrance industry must adapt to come up smelling like roses, Life & Culture | Plastic Cosmetic Jar
Our organization insists all along the quality policy of "product quality is base of business survival; purchaser gratification is the staring point and ending of an business; persistent improvement is eternal pursuit of staff" as well as the consistent purpose of "reputation 1st, purchaser first" for Well-designed Plastic Cosmetic Jars With Lids - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Qatar , Guatemala , Rio de Janeiro , Furthermore, all of our products are manufactured with advanced equipment and strict QC procedures in order to ensure high quality. If you are interested in any of our products, please don't hesitate to contact us. We will do our best to meet your needs.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
-
OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml -...
-
100% Original Factory Glass Cream Jar 30g - 15...
-
Quality Inspection for Frosted Glass Jar With L...
-
Cheapest Price Cosmetic Cream Jars 500ml - 150...
-
Hot sale Factory Plastic Cosmetic Containers - ...
-
factory customized 1oz Transparent Cosmetic Jar...











