PriceList for White Cosmetic Cream Jar With Gold Lid - 12oz cute aluminum beer container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-07-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
Skripal Novichok attack suspects say they only visited Salisbury to see the cathedral and Stonehenge | Plastic Cosmetic Jar
Bear "Customer first, Quality first" in mind, we work closely with our customers and provide them with efficient and professional services for PriceList for White Cosmetic Cream Jar With Gold Lid - 12oz cute aluminum beer container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Albania , Sierra Leone , Melbourne , We also provide OEM service that caters to your specific needs and requirements. With a strong team of experienced engineers in hose design and development, we value every opportunity to provide best products for our customers.
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
Super Lowest Price Rectangle Spray Perfume Bott...
-
Factory For Face Cream Jar With Liner - 50g ec...
-
Ordinary Discount Luxury Bamboo Plastic Jars - ...
-
OEM/ODM Manufacturer Metal Spray Bottle - 50ml...
-
Hot-selling Purple Plastic Cosmetic Jar - 200m...
-
High Performance Luxury Men Perfume Spray Bottl...



