Online Exporter Personalised Perfume Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Beppi Crosariol’s wine etiquette 101: How to properly get from bottle to table | 10ml Perfume Bottle
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Empty Aluminum Perfume Bottle
We always think and practice corresponding to the change of circumstance, and grow up. We aim at the achievement of a richer mind and body and the living for Online Exporter Personalised Perfume Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tunisia , Bangladesh , Puerto Rico , The company has numbers of foreign trade platforms, which are Alibaba,Globalsources,Global Market,Made-in-china. "XinGuangYang" HID brand products sell very well in Europe, America, Middle East and other regions more than 30 countries.
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.
-
Rapid Delivery for Perfume Bottle 100ml - 3ml ...
-
Discountable price 3ml Plastic Perfume Bottle -...
-
China OEM Supplement Packaging - AJ-10 series ...
-
Reasonable price Packaging Aluminium Cream Jar ...
-
Best Price on 200ml Glass Cosmetics Jar - 68mm...
-
Factory Cheap Hot Screw Top Bottle Cap - 68mm ...




