Reasonable price for 200g Customized Aluminum Jar - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market Demands, Supply and Growth Prospects 2018 To 2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Perth manufacturer Onya inundated with orders during Plastic Free July | Aluminum Perfume Bottle
"Control the standard by the details, show the power by quality". Our business has strived to establish a highly efficient and stable team staff and explored an effective good quality regulate course of action for Reasonable price for 200g Customized Aluminum Jar - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , Venezuela , Uzbekistan , By adhering to the principle of "human oriented, winning by quality", our company sincerely welcomes merchants from at home and abroad to visit us, talk business with us and jointly create a brilliant future.
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.
-
New Fashion Design for Transparent Clear Plasti...
-
Cheapest Factory Plastic Jar For Cosmetic Packa...
-
High Performance Wholesale Aluminum Cream Jar -...
-
OEM Customized Plastic Pocket Perfume Bottle - ...
-
Top Quality Plastic Pen Shaped Fine Mist Bottle...
-
Factory Supply Custom Luxury Cream Jar - 280ml...











