Cheapest Price 8oz Amber Glass Jar - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 260 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
Where to get a bespoke fragrance made in London | 10ml Perfume Bottle
Our primary objective is always to offer our clients a serious and responsible small business relationship, offering personalized attention to all of them for Cheapest Price 8oz Amber Glass Jar - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Netherlands , Hongkong , Johannesburg , "Good quality and reasonable price" are our business principles. If you are interested in our products or have any questions, make sure you feel free to contact us. We hope to establish cooperative relationships with you in the near future.
This is a very professional and honest Chinese supplier, from now on we fell in love with the Chinese manufacturing.
-
One of Hottest for Aluminium Essential Oil Bott...
-
China Factory for Perfume Bottle Transparent - ...
-
Leading Manufacturer for 100g Cosmetic Cream Ja...
-
Fast delivery Spray Pump Bottle - Factory pric...
-
Big Discount China Factory Cosmetic Jar - 750m...
-
Hot Selling for 15ml Eye Cream Jars - 530ml re...




